recepce: +420 730 827 898 kurzy: +420 730 827 904

Výběr tréninkové desky

Už jsi zažil lezce, který by řekl, že jeho prsty byly příliš silné na danou cestu :)  Vytrvalost a technika je v lezení velice důležitá ale….. pokud nemůžete udržet chyt, tak pak není co vydržet.

Posilovací desky jsou zcela bez pochyby ideální na ​​posílení prstů a ve skutečnosti nezaberou ani tolik času. Mnoho lidí leze lehké cesty na stěne znovu a znovu, a přestože je to bezpochyby skvělá zábava, ale ruku na srdce, pro všechny znamená mnohem více cesta, kterou sotva vylezeš a je na tvé hranici ….. Pro většinu z nás je to stále nekončící boj s tím, že každý rok se cítíme znovu a znovu slabí :) a kdy jindy začít trénink síly než teď?

Jakou desku vybrat? Rady a tipy pro začátky :) 

Ideální hangboard by měl mít několik druhů chytů a určitě není dobré si kupovat desku, kde sotva udržíte chyt, nebo naopak desku plnou madel. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není primárním účelem desky dělat shyb za shybel bez ohledu na to, kolik lidí jste takhle viděli trénovat na stěnách. Pokud na desce dokážete všechny chyty udržet (nebo dokonce viset 20-30 sekund) netrénujete žádnou sílu, jen budujete vytrvalost a měli byste zvolit desku s menšími chyty.

Materiál

Obvykle se používají tři materiály: dřevo, polyuretan a polyesterová pryskyřice, z nichž každý má své výhody a nevýhody.

  • Dřevo - Hlavní výhodou dřeva je jeho nízké tření; což znamená, že ti kůže na prstech vydrží mnohem déle než na deskách z polyuretanu nebo polyesteru. Kromě toho, nižší tření dělá visení malinko těžší, což je malý bonus při tréninku. Při používání dřevěných desek není potřeba používat skoro žádné magnesium. Trochu magnesia je v pořádku, ale nadměrné používání časem pokrývá póry dřeva a vytváří nežádoucí gumovitý a hladký pocit. Za nás palec nahoru pro dřevěné závěsné desky, které mají velkou škálu využití a jsou vhodné i k cestování. 
  • Polyesterová pryskyřice a polyuretan - Polyesterová pryskyřice a polyuretan je stejný materiál, ze kterého je vyrobena většina chytů. Primární výhodou polyesterové pryskyřice a polyuretanu je velká variabilita vytvoření chytů. Na trhu je velké množství výrobců desek. Na rozdíl od dřeva, zde můžete používat magnesia kolik chcete, ale při dlouhodobém cvičení je znát, že deska „žere kůži“ :) Technologie se však zlepšuje a výrobci se snaží vyrábět polyuretanové modely s hladší strukturou.

   

Makak posilovací desky 

Druhy chytů na desce

Více chytů na desce né vždy znamená, že deska je lepší, ale samozřejmě pestrost chytů je důležitá. Na nejlepší balkně najdete malé i velké chyty. Na každé balkně byjste se měli mít možnost rozehřát na větších chytech. Když si balknu vybíráte nezapomeňte i na malé chyty, které teď sotva udržíte. Balknu si člověk nekupuje na pár týdnů.

Více možností úchopu je obecně lepší, ale nejdůležitější je postupné zmenšování chytů. Chyty by se měly postupně zmenšovat bez velkých skoků v obtížnosti.

 

    

 Závěsná dřevěná posilovací deska 

Trénink

Desky jsou úžasné tréninkové nástroje, které vyžadují velmi málo času, ale nesmíme zapomenout že se jedná jen o doplněk a nikdy nenahradí lezecký pohyb.

Jako před každým tréninkem i před tréninkem na hangboardu je dobré se rozehřát celé tělo, hlavně prsty a předloktí. Po rozehřátí doporučujeme se „rozviset“ na větších chytech, oblinách a postupně chyty zmenšovat, aby se prsty aktivovali.

Kromě visení se dají aplikovat fixi v různých délkách a stupňích, které jsou pro lezení velice prospěšné.

Deska určitě není jen pro zkušené lezce i úplným začátečníkům může dobře posloužit jako doplněk k lezení. Spousta visů se dá aplikovat i s oporou nohou nohou a na větších chytech. Závěsnou desku pohodlně dáte kousek nad zem a spoustu cviků provádíte s oporou nohou. Určitě pamatujte, že důležitá je hlavně technika správného provedení .)

  • Většina tréninkových režimů zahrnuje 5-8visů po dobu 7-10 sekund a poté 3-4 minutové přestávky, což se rovná jedné sadě. Vaším cílem je celkem provést 5-8 sad. Je v pořádku využít částečnou oporu nohou nebo jednou rukou chytit větší chyt. Pokud je to příliš snadné, zkuste se pověsit pouze na jednu ruku, případně využít závaží J ale to rozhodně není pro začátečníky.

Závěr

Hangboardu je vynikajícím způsobem jak zvýšit sílu prstů, bez ohledu na to, jaký typ lezení máte rádi. Jsou cenově dostupným tréninkovým nástrojem, který by vám měl vydržet roky a doufejme, že vám nabídne určitou inspiraci k tréninku, když budete mít k dispozici pouze 30 minut. 


adresa

Klub START-UP, o.s.,
Dělnická 244
272 01 Kladno
IČ: 22722882

kontakty

info@stenakladno.cz
recepce: +420 730 827 898
kurzy: +420 730 827 904
facebook
youtube
zobrazit na mape


projekt outdoorcentrum kladno
created 2015 www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o.